Żaby których nie znasz

Żaby jakie są, każdy widzi. Zielone, kum-kum, łapią muchy i w Polsce są to generalnie dość nudne stworzenia. Ale gdy wgłębić się bliżej w żaby żyjące w innych regionach świata, to robi się z tego mała parada dziwolągów.

Disclaimer: nazwy polskie są moje z bezpośredniego tłumaczenia angielskiego. Polskie-polskie są nudniejsze od polskich żab.

Amazońska żaba mleczna (Trachycephalus resinifictrix)

milk1

Są cukierkowo urocze, małe i nieskomplikowane w obsłudze jeśli chodzi o hodowlę. Jeśli chciałeś kiedyś mieć żaby w akwarium, to te i żadne inne.

milk2

milk3

 

Żaby szklane (Centrolenidae)

glass1
Rodzina żab mogąca służyć za modele do nauki ich anatomii. Ich skóra na brzuchu jest właściwie przezroczysta

glass2
Niektóre z gatunków tej rodziny mają też oczy, które każdemu obywatelowi Internetu wydadzą się znajome.

glass3

glass4
Yep. Hypnotoad!

hypnotoad

 

A skąd hypnotoad ma korpus? A stąd:

Brazylijska żaba rogata (Ceratophrys aurita)

brahorn1

 

Oprócz bardzo dostojnego wyglądu jest przy tym duża i potrafi polować na myszy.
brahorn2

 

Żaba goliat (Conraua goliath)

goliath1

 

To z kolei największa żaba, która może osiągać wagę 3 kilogramów. Z tego powodu bywa też pokarmem dla ludzi tam gdzie występuje, czyli Kamerun. Ciekawostka: jej skrzek ma taką samą wielkość jak małych żab.

goliat2

 

Żaba liściasta (Ceratobatrachus guentheri)

leaffrog1

leaffrog2

leaffrog3

 

Zayebistośc tej żaby nie polega tylko na jej sztuce kamuflażu (mimikrze). Oprócz tego jest jednym z naprawdę nielicznych gatunków żab, u których w procesie rozmnażania nie występuje etap „kijankowy” (przeobrażenie zupełne). Z jaj wychodzi już coś na kształ dorosłej żaby, tylko w wersji mini.

leaffrog4

 

Wielkopyska żaba khoracka (Limnonectes megastomias)

khorat1

Żaba odkryta w Tajlandii w 2008 która oprócz insektów wcina też ptaki. A jak specyficzną cechą żaby wyżej był jej wygląd, tak specyficzną cechą tej żaby są kły. Nie są to zęby w sensie zęby, tylko wyrostki kostne pełniące taką samą funkcję.

khoran2

 

Żaba łopatonosa (rodzaj: Hemisus)

shovel1

 

Nie posiada żadnych ciekawych cech oprócz cudacznego wyglądu. Chciałbym o niej napisać coś więcej, ale się nie da :0

 

shovel2

 

Żaba pinokio (klik)

pinokio1

Odkryta w Indonezji w 2008, nie doczekała się nawet usystematyzowania stąd łacińskiej nazwy brak. Jej nos ulega czasami usztywnieniu. Z przyczyn nieznanych. Giggity.

 

pino2

 

Indyjska żaba purpurowa. (Nasikabatrachus sahyadrensis)

purp1

 

Ta z kolei, odkryta w 2001 roku, wygląda jak owoc mezaliansu ropuchy z kretem.

purple2

 

Grzbietoród amerykański (Pipa pipa)

pipa1
Jeśli kiedyś ktoś zapyta cię o najdziwniejszą żabę jaką znasz, odpowiedz „pipa pipa”. Możesz tak to zostawić i efekt już będzie ok, albo zacząć o niej opowiadać. Jej płaski wygląd to pikuś przy tym, jak się rozmnaża.

pipa2

Otóż samica składa sobie jaja na plecach, samiec je zapładnia, następnie jaja chowane są w specjalnych dziurach na plecach samicy, tam wylęgają się kijanki które następnie…zostają pod skórą na plecach i opuszczają grzbiet matki dopiero po przeobrażeniu w dojrzałe żaby. Bardzo chciałbym to długaśne zdanie zmyślić, ale niestety tak to wygląda. Zanim wkleję foty…

honey
Czy niewinny obrazek plastra miodu wyżej wywołuje w tobie jakikolwiek niepokój czy negytwne odczucia? Jeśli tak, to być może masz niedawno odkrytą „trypofobię” – czyli lęk przed dziurowanymi powierzchniami. Jeśli masz jakąkolwiek dziwną reakcję na powyższe zdjęcie, to wierz mi – nie chcesz oglądać dokładnych zdjęć grzbietu tej żaby (a tym bardziej wylęgu) które są niżej.

Jeśli nie…

 

pipa3

pipa5

pipa5

pipa6

pipa8

Jeśli myślisz, że to najdziwniejszy sposób rozmnażania u żab (czy kręgowców w ogóle), to… nie.

Żaba gastro-rodna (rodzaj: Rheobatrachus)

gastro1

Rozród tej żaby (która została odkryta w latach 70tych a wyginęła w latach 80tych) wyglądał tak: samica połykała zapłodnione jaja, jaja lądowały w jej żołądku, a pewna substancja chemiczna w jajach wyłączała produkcję kwasu żołądkowego, przez co nie ulegały zniszczeniu. Kijanki ulegały przeobrażeniu również w żołądku, a urodziny-wymiot następował dopiero gdy przeobraził się w żaby.

gastro2

gastric3

4 Komentarze

  1. Żaba gastro-rodna – wyginęła po około dekadzie od jej odkrycia? Ciekawe jaka w tym zasługa biologów…

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.