Mistrzowie kamuflażu

Świat zwierząt jest stosunkowo prosty – albo ty coś zjadasz, albo coś zjada ciebie. Między drapieżnikami i ofiarami trwa nieustanny wyścig zbrojeń którym po części jest ewolucja. Niektóre zwierzęta idą w stronę lepszego arsenału, czyli większych kłów, pazurów, inne wykształciły przed tym obronę, jak np żółw swoją skorupę. Są jednak stworzenia które zamiast w siłę poszły w finezję, w sztukę udawania, że są czym innym, niż są w rzeczywistości aby w ten sposób oszukać potencjalną ofiarę czy agresora. I są w tym naprawdę dobre.

roar

Oprócz tego. Ten nie jest.

Niektóre zwierzeta poszły też w zupełnie przeciwną stronę, i wykształciły jaskrawe ubarwienie, żeby drapieżniki umiały je od razu rozpoznać – są to najczęściej zwierzęta obdarzone silnymi toksynami, jak np tropikalne żaby.

frog

Jeśli więc kiedyś leżałeś na łące, zastanawiając się jakim cudem motyle będące bogatymi źródłami białka mogą sobie po prostu flegmatycznie latać, świecąc swoimi kolorowymi skrzydełkami i mieć cały brutalny świat natury w głębokim poważaniu, to właśnie to jest powód. Szybko stałyby się ucztą dla ptaków, gdyby nie to, że są najzwyczajniej niesmaczne. Ptaki ich nie ruszają.

mot1

Smaczny wyjątek od reguły.

Natomiast nocą ptaki śpią, za to na żer wychodzą nietoperze. Które są dużo mniej wybredne, i to jest właśnie przyczyna dla którego motyle nocne, czyli ćmy, są nie tylko dużo szybsze i zręczne w locie, ale też mają najczęściej buro-szaro-brązowe ubarwienie które maskuje je podczas odpoczynku za dnia.

cma

Jedna ćma jednak lekko zapomniała się przy zwiększaniu swoich rozmiarów, i stało się to dla niej problemem. Największa ćma, pawica atlas, osiąga gigantyczne rozmiary i żyje w dżunglach południowo-wschodniej Azji.

atlas

 

Nie musi się martwić nietoperzami, bo żeruje w niższych rejonach dżungli, a te są najgorszym możliwym terenem do lotów nietoperzy. Musi jednak martwić się drapieżnikami lądowymi w dzień, a jest za duża żeby proste, bure barwy ochronne stanowiły wystarczające zabezpieczenie. Pawica atlas wykształciła więc prosty i skuteczny mechanizm. Końcówki jej skrzydeł przypominają węża – a większość drapieżników dla których atlaska byłaby dobrym posiłkiem woli węży unikać.

atlas2

atlas3

 

Gąsienice różnych gatunków tropikalnych motyli również są podatne na drapieżców lądowych, więc niektóre wykształciły ochronę w postaci toksyn, a niektóre zrobiły to samo, co pawica atlas. Upodobniły się do węży.

gas1

gas2

gas3

gas4

 

Jeszcze inne postawiły na ukrycie się zamiast odstraszania wyglądem, i wybitna pod tym względem jest Euthalia aconthea.

gas6

Jej kształt, barwa ciała oraz wypustki pozwalają na perfekcyjne ukrycie się na powierzchni liści na których żeruje.

gascos


Inna ćma, Brenthia hesaselena, dla bezpieczeństwa upodobniła zarówno swój wygląd jak i zachowanie do pająków skakunów.

cma2

 

Pająki to kolejny rząd zwierząt, u których sztuka kamuflażu osiągnęła poziom mistrzowski. Niektóre postawiły na sztampowe, choć skuteczne barwy ochronne, jak np pustynny Ocyale Guttata.

ocu1

ocu2

 

Inne, jak Celaenia excavata, poszły o krok dalej. Głównym zagrożeniem dla niego są ptaki, więc przybrały wygląd ostatniej rzeczy w której ptak będzie szukał jedzenia.

ptakup

Tak, to pająk który wygląda jak ptasia kupa.

ptakup2

Skuteczność tego rozwiązania jest niesamowita. Nie ma ptaka, którego sposób żerowania będzie opierał się na schemacie: „O! Kupa! Może jest w niej jedzenie. O, jednak nie. Następna! Może w niej jest jedzenie. Nope… Hej, może w tej! Ugh, znowu pudło”

ptakup3

 

I choć już taki kamuflaż jest zaskakujący, to jednak działa tylko na ptaki. Natomiast rozwiązanie zastosowane przez pewnego niepozornego pająka z Peru, Cyclosa sp., działa na wszystko i robi konkretnego mindfucka.

mak1

Pająk o którym mowa jest bardzo mały, a to, co widzisz na zdjęciu to budowana przez niego makieta. Ten pająk z resztek owadów, liści i różnych paprochów buduje swój model, tylko w dużo większej skali. Dzięki temu nie tylko odstrasza drapieżniki których pokarmem nie są duże pająki, ale też w przypadku natrafienia na drapieżnika dla którego są, zniszczeniu jedynie ulegnie makieta-wabik, którą Cyclosa po prostu odbuduje. Model samej siebie łącznie z poprawną liczbą nóg. Mindfuck.

mind1

 

Pająki używają kamuflażu nie tylko do ochrony, ale również do zmylenia ofiar. Mrówek w naturze jest pod dostatkiem, więc sporo gatunków na nie poluje. Żeby robić to w miarę bezpiecznie, upodobniły się do nich, a liczba gatunków która to robi jest tak duża, że nie ma sensu ich wszystkich wymieniać.

a1

a2

a3

a4

 

Dwa gatunki jednak robią to w sposób wyjątkowo perfidny i cudaczny. Jeden to Myrmarachne plataleoides który musiał znaleźc kompromis pomiędzy wyglądaniem jak mrówka, a dużymi rozmiarami szczękoczułek. Więc wygląda jak dwie mrówki w rzędzie.

b1

b2

 

Inny, Aphantochilus, w toku ewolucji najwyraźniej stwierdził „olać, nie chcę wyglądać zupełnie jak mrówka”, więc wygląda jak mrówka tylko po części. Żeby uzupełnić kamuflaż bierze głowę swojej mrówczej ofiary i nakłada ją na swoją. Innymi słowy, robi sobie kask z mrówki.

mrow1

Mrowka

paj2

Pająk w mrówczym kasku.

paj4

 

To wszystko wyżej to oczywiście robale, których świat cechuje się tym, że możesz stwierdzić „teraz to widziałem już wszystko”, a po pewnym czasie okazuje się, że kupę tak naprawdę widziałeś. Tzn pająka wyglądającego jak kupę. Albo ćmę.

cma

 

Wśród bardziej rozwiniętych zwierząt, czyli kręgowców, też jednak mamy kilka gatunków, które mogłby być spokojnie maskotkami klubów ninja. Jak np. gekony madagaskarskie.

g1

g2

g3

g4

g5

g6

 

Tudzież sowy które spędzają dnie wyglądając jak gałęzie – Paszczaki australijskie.

s1

s2

 

Albo i ta żaba wyglądająca jak… Oh.

z44


Jeśliby jednak przyznać nagrodę dla mistrza mistrzów kamuflażu, to poleciałaby w stronę głowonogów – zwierząt które swoje ubarwienie dobierają w sposób aktywny.

Zarówno mątw:

m1

m2

m3

 

Jak i ośmiornic.

o1

o2

o3

o4

 

Zwłaszcza do jednej, Thaumoctopus mimicus. Ta mała, odkryta w latach 80-tych ośmiornica potrafi udawac najróżniejsze gatunki morskich zwierząt, w zależności od tego, co właśnie chce ją zjeść. Jeśli poluje na nią ryba która nie lubi morskich węży, zacznie przypominać morskiego węża.

mim1

Potrafi udawać naprawdę wiele różnych stworzeń, zmieniąjąc przy tym nie tylko swój kształt i barwę, ale też zachowanie. Czego aż w takim stopniu nie potrafi żadne inne zwierzę.


mim5

(ta piękna infografika pochodzi stąd – polecam zawartość
https://xkcd.com/928/
)

2 Komentarze

  1. Czytam, oglądam, podziwiam!!! Przy okazji wytrwałości i odporności życzę w związku z odpowiedzią na Twój tekst. Pozdrawiam!

  2. To jest po prostu obłędne interesujące. Jestem pod wrażeniem zebrania tak pokaźnej ilości materiału. Sówki mnie urzekły.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.