Wyspa Węży

Jeśli kiedyś płynąc statkiem w okolicach Brazylii skończysz jako rozbitek, to zanim radośnie powitasz pierwszy ląd na horyzoncie upewnij się, że nie jest to wyspa będąca tematem dzisiejszej notki. Wyspa mogąca służyć za scenerię do horroru klasy B. Wyspa Węży.

wyspa1

 

Z portugalskiego Ilha da Queimada Grande, to niewielka wysepka – ot 430 km2. Dawno temu, w okolicach ostatniego zlodowacenia, globalny poziom morza był niższy i teren ten stanowił część Ameryki Południowej. Gdy lodowce stopniały, powstala wyspa na której ostało się niewiele fauny –  wśród jej przedstawicieli znalazły się jadowite węże.

foto2

 

Nie wiadomo czy na wyspie zostały uwięzione jakieś inne gatunki większych zwierząt które później wyginęły, bo żadne badania czy wykopaliska są na niej bardzo trudne do przeprowadzenia. Powód? Otóż węże nie miały na tym małym skrawku terenu żadnych naturalnych wrogów, za to wyspa stała się przystankiem dla ptaków migrujących przez Atlantyk.

wyspa3

 

Skutkiem nadmiaru pokarmu i braku zagrożeń populacja węży eksplodowała i w tym momencie ostrożne szacunki mówią o 1 wężu na metr kwadratowy, a mniej ostrożne o 4.

wyspailes

 

Przy czym jest to tylko połowa problemu. Widzisz, jeśli jesteś jadowitym wężem uwięzionym na wyspie, na której jedyny pokarm to ptaki, które, niespodzianka, latają, to nie możesz sobie pozwolić na to, żeby twój jad był słaby i zaczął działać np. dopiero gdy twoja ofiara odleci. Żebyś przetrwał twój jad musi działać błyskawicznie i być bardzo silny. I w tą dokładnie stronę węże z Wyspy Węży wyewoluowały. Powstał jeden z najbardziej jadotwitych gatunków świata, endemiczna dla tej wyspy Żararaka wyspowa, Bothrops insularis

wyspa8

 

Sytuacja w której na wyspie o obszarze 430 tysięcy m2 znajduje się około 500 tysięcy jednych z najbardziej jadowitych węży świata to dość niecodzienna sytuacja i z tego też powodu niecodziennie potraktował ją brazylijski rząd – nakładając na nią absolutną kwarantanne.

wyspa12


Na Wyspę Węży wstęp mają tylko wyspecjalizowani biolodzy, i to też dosyć rzadko – a wśród których popularnym jest powiedzenie „na tej wyspie jesteś zawsze metr od śmierci”. I to z każdej strony, bo jako iż węże żywią się ptakami, to musiały też nauczyć się łazić po drzewach.

wyspa11


Przed szarymi żuczkami wyspa jest zamknięta, choć czasami zdarza się ktoś z przypadku, kto dostaje pozwolenie na odwiedziny. Tak jak autorzy dokumentu niżej – polecam.

 

Jeśli więc kiedyś skończysz w tych rejonach jako rozbitek, i poprawnie zidentyfikujesz kawałek lądu na horyzoncie jako Wyspę Węży, to głośno krzyknij „NOPE” i zacznij wiosłować na północ, do innej niepozornej wyspy na Bahamah, o równie ekstremalnym, choć przeciwnym klimacie. Do Wyspy Świń.

swin1

 

Historia tej wyspy jest nie do końca wyjaśniona – najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że kiedyś świnie porzucili na niej marynarze, te zdziczały, przystosowały się, a teraz żyją sobie zażywając kąpieli w kryształowych wodach oceanu i wylęgując się na plaży. Co wygląda obłędnie.

sw2

 

sw3

 

sw4

 

sw5

 

sw5

 

sw6

 

7 Komentarze

 1. Dziś odkryłam Twojego bloga i baaardzo mnie to cieszy. Twoje wpisy o wężach czy pająkach najbardziej mnie zadowalają. Kocham zwierzęta, więc będę tu częstym gościem :D

 2. To co opisałeś nie ma nic wspólnego z ewolucją – z tego opisanego procesu nie powstaje nowy gatunek, a jedynie rasa czy odmiana o specyficznie mocniejszym jadzie.
  Pozdrawiam

  • Czyli jeśli na skutek odcięcia danego terenu wyodrębnia się na nim endemit, gatunek o znacznie silniejszym jadzie, to jest to skutek jakiego procesu jeśli nie ewolucji?

  • no przecież powstał nowy gatunek – Bothrops insularis, nie występujący nigdzie indziej na świecie. A nawet gdyby powstała tam tylko rasa geograficzna, czy populacja o mocniejszym jadzie, to co to jest, jak nie ewolucja? Polucja? Rewolucja? Kontrybucja? Konstytucja? ;-)

   W naukach biologicznych taki własnie proces – powstania jakiejś cechy na skutek selekcji, nosi nazwę ewolucji

 3. Odnośnie wyspy węży ona żyje na niej około 4 tys węży Anię jak napisałeś 500tys, gdyby ich tyle było to by nie znalazły się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem…

  • Zwyczajowo mówiło się o 400-500tys, status krytycznie zagrożonego ten gatunek dostał z uwagi występowania tylko na jednej, małej wysepce. Ale masz rację – po dokładniejszych badaniach udało się to doszacować na bardziej rozsądną liczbę 2-4tys. Cytat, w linku po przypisach można ponurkować:

   „The island was thought to have a population of about 430,000 snakes, but recent estimates are much lower. After the first systematic study of the population of the golden lancehead found the population to be 2,000-4,000, concentrated almost entirely in the rainforest area of the island”

   https://en.wikipedia.org/wiki/Ilha_da_Queimada_Grande

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.